Mamografi Neden Çekilir?

Mamografi Çekimi

Mamografi Neden Çekilir?

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en sık nedeni de meme kanseridir. Mamografi meme kanserinin erken teşhisinde en önemli görüntüleme yöntemidir. Bu nedenle, herhangi bir şikayeti olmasa bile 40 yaşından itibaren her kadın düzenli aralıklarla mamografi çektirmelidir.

Dijital mamografi meme kanserinin erken teşhisinde en önemli  görüntüleme yöntemidir. Meme kanseri kadınlarda görülen kanserler arasında birinci sıradadır. Daha çok menopoz sonrası  dönemde görülürken günümüzde 40 yaş altı kadınlarda da sıklıkla görülmeye başlanmıştır.

Meme kanseri görülme sıklığı Avrupa’da her on kadından biri, Amerika’da her sekiz kadından biri olarak hesaplanmaktadır. En büyük meme kanseri riski Kuzey Avrupalı kadınlardadır. Meme kanserinden ölüm oranlarının en yüksek olduğu ülkeler kuzey Avrupa’da bulunuyor. Kanser türlerine bağlı ölümler arasında meme kanserine bağlı ölümler akciğer kanserinden sonra ikinci sıradadır. Ülkemizde meme kanserinden ölüm oranı 100bin kadında 10 kişidir.

Günümüzde teknolojik gelişme, erken tanı olanakları ,40 yaş üstü  kadınlarda mamografik  tarama programlarının belirgin şekilde artması ,sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları sonucu bilincin artırılması ile meme kanserine bağlı ölüm oranlarını artışı önlenmiştir.

Tüm bu bilgilerin ışığı altında meme kanserini erken tanımak, erken teşhis etmek için her kadının şikayeti olsun olmasın 40 yaşından sonra yılda bir kez tarama dijital mamografisi çektirmesi önemlidir.

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
© Copyright 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları
Web Tasarım, Seo, Google Seo, Dijital Sağlık Ajansı, İzmir Web Tasarım
Rahim Filmi