Dijital Tomosentez

Dijital Tomosentez

Dijital Tomosentez

Dijital tomosentez; son yıllarda sıklıkla başvurulan bir inceleme yöntemidir. Meme dokusunun incelenmesinde ve kanser gibi ciddi hastalıkların erken tanısının sağlanmasında günümüzde pek çok inceleme yöntemi bulunmaktadır. Mmaografi ve ultrasona oranla bu incelemeden alınan materyaller oldukça fazladır. 

Dijital Tomosentez Nedir? 

Tomosentez memenin bir çeşit bilgisayarlı tomografisidir.  Dijital teknolojinin son yıllarda bizlere kattığı önemli gelişmelerden birisidir. Hem tarama hem de tanısal amaçlı kullanılabilmektedir. Standart bir mamografi incelemesinde iki boyutlu görüntü elde edilir. Dijital tomosentezde ise meme içi yapılar farkı açılardan görüntülenerek üç boyutlu görüntü eldesi sağlanır. Böylece standart mamografide sık rastladığımız, dokuların üst üste binmesi sonucu kitlenin gizlenmesi ya da yalancı tümör görünümü gibi sorunların önüne geçilmiş olur. 

Tetkik Nasıl Konur? 

Dijital tomosentezin en önemli avantajı süt bezlerinden zengin (yoğun) meme yapısına sahip kadınlarda kitlelerin yerleşim yerini ve yapısını daha net bir şekilde ortaya koymasıdır.  Standart mamografide özellikle küçük kitleler yoğun meme dokusu arasına gizlenerek saptanamayabilir. Dijital tomosentezde, farklı açılardan alınan görüntüler ile hata payı azalır ve küçük kitlelerin bile saptanması kolaylaşır.

Bazı durumlarda da aslında tümüyle sağlıklı bir memede dokular üst üste binerek yalancı tümör görünümü oluşturabiliyor. Bu nedenle hastalara gereksiz ek tetkik, biyopsiler ve hatta ameliyat bile yapılabiliyor. Dijital tomosentez ile kitle benzeri yalancı görüntülerin aslında normal olduğu net olarak ortaya konur  ve hastalar gereksiz tetkik-tedavilerden korunmuş olur.

Dijital Tomosentez Nasıl Çekilir? 

Dijital tomosentez incelemesi cihazdaki  X-ışını tüpünün sağa ve sola doğru hareket etmesi ile gerçekleştirilir. Çok düşük radyasyon dozu ile memenin farklı açılardan 1 milimetre kesit kalınlığında seri görüntüleri elde edilir. Dijital tomosentezde vücudun toplamda aldığı radyasyon dozu, bilgisayarlı tomografiden düşük, dijital mamografiye eşit ya da hafifçe yüksektir. 

Standart mamografi incelemesinde meme dokusunun plakalar arasında sıkıştıtılması ve görüntü dedektörü ile ayrıntılı görüntü alınmöası sağlanmaktadır. Bu süreçte her iki memede de ön ve yan açılar olmak üzere iki farklı görüntü alınmaktadır. Bu inceleme sürecinde herhangi bir şüpheli durum söz konusu olduğu zaman lokal baskılama ve büyütme işlemleri ile çekim yapılarak çok daha ayrıntılı veriler elde edilmeye çalışılmaktadır. Dijital tomosentez inelemesinde ise seri görüntüler görüntüler oldukça yüksek çözünürlüklüdür ve tanısal güvenilirliği mamografi incelemesine oranla bu süreçte çok daha fazladır. 

Avantajları Nelerdir?

Dijital tomosentez uygulamasının avantajları aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  •  Hem tanı hem de tarama amacı ile uygulanabilmektedir.
  •  Çok daha ayrıntılı görüntüler elde edilmesini sağlamaktadır. 
  •  Mamografide belirlenen anormal bulgunun yapısının değerlendirilmesinde başvurulabilmektedir.
  •  Ultrason incelemesine ihtiyaç duyulmamaktadır. 
  •  Dijital mamaografi incelemesi ile birlikte gerçekleştirilebilmektedir.

Kimler İçin Uygundur?

Dijital tomosentez incelemesi meme kanseri şüphesi bulunan hastalarda uygulanmaktadır.

Mamografiden Farkı Nedir?

Dijital tomosentez, cihaz özellikleri ve çekim tekniği yönünden dijital mamografiden çok da farklı değildir. Yine aynı teknik ile memenin sıkıştırılarak görüntülenmesi esasına dayanır. Dijital tomosentezin farkı, memenin farklı açılardan taranması ve böylece hatalı tanıların azalmasıdır. Dijital tomosentezde, dijital mamografiye göre memeye daha az sıkıştırma uygulanır. Bu yönüyle hasta konforu açısından da daha avantajlıdır.

Dijital tomosentezin, küçük kireçlenme odaklarını (mikrokalsifikasyon) saptama ve karakterize etme potansiyeli dijital mamografi ile benzerdir. Dijital tomosentez, dijital mamografide olduğu  gibi bilgisayar destekli tanı sistemleriyle (CAD) birlikte kullanılabilir.

Dijital tomosentez eşliğinde biyopsi işlemleri de gerçekleştirilebilmektedir.

Dijital Tomosentez Fiyatları 2019

Dijital tomosentez uygulamasının ücretlendirilmesi Sağlık Bakanlığınca belirlenmektedir. Bu noktada fiyatı belirleyen faktörler; incelemede kullanılan cihaz ve ekipmanların donanım özellikleri ve incelemeyi gerçekleştirecek olan uzmanın tecrübesidir. İstanbul'da dijital tomosentez için ayrıntılı bilgi ya da randevu almak için, 0 212 233 11 11 numaralı telefonu arayabilirsiniz. 

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
© Copyright 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları
Web Tasarım, Seo, Google Seo, Dijital Sağlık Ajansı, İzmir Web Tasarım
Rahim Filmi