Mamografi

Mamografi; özellikle meme kanserinin erken tanısında uygulanan radyolojik bir incelemedir. Kanser taramasında bu denli önem arz eden mamografi çekimi özellikle risk faktörlerini taşıyan kadınların ve 40 yaş üzerinde olan kadınların senede 1 kez başvurması gereken bir uygulamadır. Radyoloji uzmanları tarafından oldukça kısa sürede çekilebilen mamografi incelemesi sonrasında çıkan sonucun mutlaka doktora bildirilmesi ve gerekli durumlarda zaman kaybetmeden tedavi sürecine başlanması gerekmektedir.

Mamografi çekimi yerini son yıllarda zamanla bilimsel çalışmaların gelişmesi sonucunda dijital mamografi incelemesine bırakmaktadır. Bu incelemenin tecrübeli hekimler tarafından uygulanması kanserin erken tanısında büyük önem taşımaktadır. 

Rutin kontroller dışında mamografi çekimine başvurulan durumlar, meme başı akıntısı yaşanması, memede kitle hissedilmesi, memede ağrı hissi ve meme cildinde oluşan deformasyonlardır. Günümüzde pek çok kadının risk altında olduğu meme kanserinin tanı sürecinde mamografi çekiminin aksatılmaması büyük önem taşımaktadır. 

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
© Copyright 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları
Web Tasarım, Seo, Google Seo, Dijital Sağlık Ajansı, İzmir Web Tasarım
Rahim Filmi