Mamografi Nedir? Sıkça Sorulan Sorular

Mamografi

Mamografi Nedir? Sıkça Sorulan Sorular

1. Mamografi Nedir?

Düşük doz X ışını (radyasyon) yardımı ile meme dokusunun içeriği hakkında ayrıntılı bilgi elde edilmesini sağlayan bir tanı yöntemidir. Günümüzde meme kanseri görülme oranlarının artması sebebi ile gerekli önlemlerin alınması ve erken tanı amacı ile kadınların periyodik olarak mamografi çektirmeleri önerilmektedir. 

2. Mamografi Neden Çekilir?

Meme dokusunun ayrıntılı görüntüsünün elde edilmesini sağlayan mamografi çekimi; meme bölgesinde olan kist, kitle ya da diğer problemlerin saptanması amacı ile çekilmektedir. Böylece meme kanseri gibi ciddi hastalıkların erken tanısı gerçekleştirilebilecektir. 

3. Mamografi Kimlere Çekilir?

- Meme kanseri risk faktörü olan kişilere

- Menopoz sonrası kadınlara

- Meme bölgesinde ve koltuk altı bölgesinde beze olan kişilere

- Meme başı akıntısı olan kişilere sıklıkla çekilmektedir. Aynı zamanda 40 yaşından sonra her kadının yılda 1 kez mamografi çektirmesi önerilmektedir.

4. Mamografi Ne Kadar Sürer?

Mamografi çekimi oldukça kısa sürmektedir. Mamografi çektirecek olan kişinin vücudundaki metal aksesuarların çıkarılması istenmekte ve meme bölgesindeki kıyafetleri çıkarması istenmektedir. Mamografi cihazına gelerek meme bölgesi iki plak arasında sıkıştırılmaktadır. Çekimi kontrol eden uzman hastayı yönlendirmektedir. Bu süreç toplamda 10 dakika kadar sürmektedir. İşlem sonrasında hasta günlük yaşamına devam edebilmektedir. 

5. Mamografi Çekimi Ne Zaman Yapılır?

Kadının biyolojik döngüsü özellikle tanı ve tedavilerin ne zama uygulanması gerektiğini belirleyici bir rol oynamaktadır. Mamografi çekimi de adet dönemi bittikten sonraki hafta çekilmelidir. Mamografi çekilcek hastaların gebelik şüphesinin bulunmaması gerekmektedir. Bu nedenle hastaların özenli davranmaları önerilmektedir. 

6. Mamografi Çekminin Zararları Var mıdır?

Mamografi uygulamasında az oranda X ışını kullanılmaktadır. Bu nedenle birtakım riskler her tanı ve tedavi yönteminde olduğu gibi bulunmaktadır. Ancak alanında uzmanlaşmış ve tecrğbe kazanmış radyologların uyguladığı mamografi çekiminde herhangi bir risk faktörü blulunmamaktadır. 

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
© Copyright 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları
Web Tasarım, Seo, Google Seo, Dijital Sağlık Ajansı, İzmir Web Tasarım
Rahim Filmi