Mamografi Kaç Yaşında Çekilir?

Mamografi Çekimi

Mamografi Kaç Yaşında Çekilir?

Dijital mamografi 40 yaş üstü kadınlara şikayeti olsun veya olmasın yılda bir kez tarama amaçlı olarak çekilmelidir. Aile anamnezinin varlığı durumunda bu yaş sınırı 35 yaşa kadar çekilebilmektedir..

Kanser türlerine bağlı ölümler arasında meme kanserine bağlı ölümler akciğer kanserinden sonra ikinci sıradadır. Günümüzde teknolojik gelişme, erken tanı olanakları ,40 yaş üstü  kadınlarda mamografik  tarama programlarının belirgin şekilde artması ,sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları sonucu bilincin artırılması ile meme kanserine bağlı ölüm oranlarını artışı önlenmiştir.

Kişinin meme ile ilgili şikayeti mevcut ise ve ultrason yeterli bilgi vermiyorsa klinisyenin ve radyoloğun değerlendirilmesi ile yaş sınırına bakılmaksızın çekilebilir.

Erken teşhis etmek için her kadının şikayeti olsun olmasın 40 yaşından sonra yılda bir kez tarama dijital mamografisi çektirilmesi önemlidir.

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
© Copyright 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları
Web Tasarım, Seo, Google Seo, Dijital Sağlık Ajansı, İzmir Web Tasarım
Rahim Filmi