Mamografi Çekimi Sırasında Ağrı Olur mu?

Mamografi Çekimi

Mamografi Çekimi Sırasında Ağrı Olur mu?

Mamografi çekilirken meme, plastik iki tabaka arasında birkaç saniye hafifçe sıkıştırılır. Bu nedenle memelerin en az hassas olduğu adet bitimini takip eden ilk haftada mamografi çekilmesi önerilmektedir. Bazı kadınlarda kafein içerikli gıdalar (kahve, çikolata, kola vb..) hassasiyeti arttırabilir. Bu nedenle çekimin 1-2 hafta öncesinden kafeinli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Dijital mamografi cihazında,  dijital olmayan cihazlara kıyasla daha az sıkıştırma uygulanır ve bu sıkıştırma sadece kaliteli bir görüntü alınmasını sağlayacak kadar yapılır. Mamografiyi çeken teknisyenin bilgili ve tecrübeli olması, çekilen mamografinin kalitesi yanında hasta konforu açısından da büyük önem taşır. Hastalar çekim sırasında genellikle ağrı değil sadece bir miktar basınç hisseder. Mamografi çekiminin, memenin daha az hassas olduğu adet dönemi sonrasına denk getirilmesi, bu rahatsızlığı azaltabilir. Mamografi çekimi sırasında ilaç kullanılmaz, iğne yapılmaz. İşlem genellikle 10 dk’dan az sürmektedir.

Mamografide sıkıştırmanın amacı;

  • Meme dokusunu incelterek hastanın daha az radyasyon almasını sağlamak,
  • Memenin hareketsiz kalmasını sağlayarak kaliteli görüntü elde etmek,
  • Meme içinde dokuların birbiri üzerine binmesini engelleyerek, yanlış tanıların önüne geçmektir.
Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
© Copyright 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları
Web Tasarım, Seo, Google Seo, Dijital Sağlık Ajansı, İzmir Web Tasarım
Rahim Filmi