Girişimsel İşlemler

Girişimsel işlemler meme radyolojisi içerisinde özellikle de meme kanserinin kesin tanısında oldukça önemlidir. Meme radyolojisinde görüntüleme yöntemlerinin yanı sıra işaretleme ve biyopsi işlemleri ile kesin tanı çok daha nitelikli bir şekilde konulmakta ve zaman kaybetmeden tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. 

Meme radyolojisi alanında sıklıkla uygulanan girişimsel işlemler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

  • İnce iğne meme biyopsi
  • Tru-cut (kalın iğne) meme biyopsi
  • Meme işaretleme

İnce İğne Biyopsi

Görüntüleme yöntemleri sonucunda meme dokusunda şüpheli durumlar ile karşılaşılması sonucunda genellikle ince iğne biyopsi uygulamasına başvurulmaktadır. Bu uygulama görüntüleme yöntemleri eşliğinde uygulanmaktadır ve şırınga ucuna yerleştirilen biyopsi iğnesinin uygulama alanına girilmesi ve parça kopararak dışarı çıkarması disiplinine dayanmaktadır. 

Uygulama öncesinde bölge lokal olarak uyuşturulmakta ve alınan parça laboratuvar ortamında ayrıntılı bir şekilde incelenerek hücrelerin iyi huylu mu ya da kötü huylu mu olduğu belirlenmektedir. Kötü huylu hücrelerin tespit edilmesi üzerine ise zaman kaybetmeden tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. 

Tru-cut (Kalın İğne) Meme Biyopsi)

Halk arasında kalın iğne biyopsiler tru-cut ya da core olarak tanımlanmaktadır. Genellikle ultrason eşliğinde uygulanan kalın iğne meme biyopsisi yönteminde kesici iğne kullanılmaktadır. 2 ila 3 mm ölçüsünde kalın iğnelerin kullanıldığı bu yöntemde farklı bölgelerden parça alınmasını ve bu parçaların laboratuvar ortamında incelenmesini sağlamaktadır. 

Bu işlem %90 oranında doğru sonuçlar vermektedir. Açılan kesi oldukça minimaldir ve kısa süre içerisinde geçecektir. Genellikle ağrısız ve konforlu bir tanı süreci sunmaktadır. 

Meme İşaretleme

Rutin meme kontrolleri ya da tarama yöntemleri sırasında riskli bir durum söz konusu olduğunda meme dokusundaki ilgili bölgenin takip açısından işaretlenmesidir. Meme işaretleme yöntemi tel ile ve radyoaktif madde ile uygulanabilmektedir. Bu işlem genellikle ultrason eşliğinde gerçekleştirilse de bazı durumlarda Manyetik rezonans yöntemi ile de gerçekleştirilebilmektedir. 

Meme kanserine karşı erken tanı amacı ile rutin kontrollerin aksatılmaması gerekmektedir. Memenin radyolojik değerlendirilmesi sonrasında gerektiği durumlarda söz konusu girişimsel işlemler uygulanabilmektedir. Bu işlemler için alanında tecrübeli uzmanlara başvurulması önerilmektedir.

 

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
© Copyright 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları
Web Tasarım, Seo, Google Seo, Dijital Sağlık Ajansı, İzmir Web Tasarım
Rahim Filmi