Mamografinin Zararı Var Mıdır?

Mamografi çekimi

Mamografinin Zararı Var Mıdır?

Mamografi incelemesinde verilen X ışını dozları oldukça düşüktür. Rutin bir mamografi incelemesinde alınan doz, iki tane akciğer filmine karşılık gelmektedir.

Yeni nesil dijital mamografi cihazlarında, klasik mamografiye kıyasla  radyasyon miktarı daha düşüktür. Dijital mamografide memeye daha az sıkıştırma uygulanır ve daha kaliteli görüntü elde edilir.

Foton sayma teknolojisine sahip tam dijital mamografi cihazlarında, diğer dijital cihazlara göre radyasyon dozu çok daha düşük olup görüntü kalitesi de daha yüksektir. Bunun sebebi diğer dijital cihazlarda, görüntü elde edebilmek için gereken ara basamakların ve teknik zaman kaybının foton sayma teknolojisinde olmamasıdır. Böylece mamografi çekimi sırasında vücudun aldığı radyasyon dozu, uzun bir uçak yolculuğu ile alınan radyasyon dozunu aşmamaktadır.

Mamografi çekimi ile meme kanserine bağlı ölüm oranlarının azaldığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Mamografi çekiminden, alınacak radyasyon dozu nedeniyle kaçınmak meme sağlığınızı tehlikeye atacak yanlış bir yaklaşımdır.

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
© Copyright 2019 - Bu sitede kullanılan tüm içeriklerin telif hakları
Web Tasarım, Seo, Google Seo, Dijital Sağlık Ajansı, İzmir Web Tasarım
Rahim Filmi